D38999/20WJ19PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ19PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
No
Empty Shell :
No
Contact Style :
Pin
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
MIL Conformance :
yes
Body Material :
Aluminium
Color :
Olive Drab
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Depth :
46.4mm
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Body Plating :
Cadmium
Total Number of Contacts :
19
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Option :
GENERAL PURPOSE
Length :
32.77mm
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mixed Contacts :
Published :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
23A
Orientation :
C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
J
Contact Gender :
Male
Number of Positions :
19
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
D38999/20WJ19PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ19PC Overview
D38999/20WJ19PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ19PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ19PC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER