D38999/20WJ19PC
Mfr.Part #
D38999/20WJ19PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
No
Body Material :
Aluminium
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Body Plating :
Cadmium
Pbfree Code :
19
Current Rating :
23A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Orientation :
C
JESD-609 Code :
e4
Radiation Hardening :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shielded
Ratings :
DIN Conformance :
Depth :
46.4mm
REACH SVHC :
No SVHC
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Gender :
Male
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
J
Factory Lead Time :
16 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Olive Drab Cadmium
Length :
32.77mm
Shell Size - Insert :
Contact Style :
Pin
Datasheets
D38999/20WJ19PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ19PC Overview
D38999/20WJ19PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ19PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ19PC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER