D38999/20WJ19PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ19PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ19PC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
19
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
J
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Current Rating :
23A
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Empty Shell :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
19
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
C
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Flanges, Panel
Mixed Contacts :
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20WJ19PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ19PC Overview
D38999/20WJ19PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ19PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ19PC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER