D38999/20WJ19PB
Mfr.Part #
D38999/20WJ19PB
Description
D38999/20WJ19PB
Stock
2
In Stock :
2
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size - Insert :
25-19
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
B
Contact Size :
12
Shielding :
Unshielded
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Type :
19
Housing Color :
Olive Drab
Contact Plating :
Gold
Type :
For Male Pins
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/20WJ19PB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WJ19PB-LC Overview
D38999/20WJ19PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ19PB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ19PB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER