D38999/20WJ19JC
Mfr.Part #
D38999/20WJ19JC
Description
D38999/20WJ19JC
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Gender :
FEMALE
Olive Drab
Pbfree Code :
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
19
Mount :
Flanges, Panel
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
D38999/20WJ19JC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ19JC Overview
D38999/20WJ19JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ19JC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ19JC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER