D38999/20WJ19JB
Mfr.Part #
D38999/20WJ19JB
Description
D38999/20WJ19JB
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mixed Contacts :
No
JESD-609 Code :
e4
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mounting Feature :
Flange
Pbfree Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Gender :
FEMALE
Color :
Olive Drab
Ratings :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
B
Datasheets
D38999/20WJ19JB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WJ19JB Overview
D38999/20WJ19JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ19JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ19JB Circular Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER