D38999/20WJ19JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ19JA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ19JA
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
J
HTS Code :
Empty Shell :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Receptacle
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
Unknown
Color :
Olive Drab
Applications :
Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
23A
Filter Feature :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Published :
2007
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
25-19
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
Backshell Type :
Solid
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Self Locking
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Body Plating :
Cadmium
Total Number of Contacts :
Datasheets
D38999/20WJ19JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WJ19JA Overview
D38999/20WJ19JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ19JA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ19JA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER