D38999/20WJ19HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ19HC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ19HC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
J
Color :
Olive Drab
Number of Pins :
12
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
No
Number of Positions :
19
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
Orientation :
C
Option :
GENERAL PURPOSE
Backshell Type :
Solid
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
19
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20WJ19HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ19HC Overview
D38999/20WJ19HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ19HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ19HC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER