D38999/20WJ19HC
Mfr.Part #
D38999/20WJ19HC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
No
Shell Size - Insert :
25-19
Termination :
Empty Shell :
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
2001
Orientation :
C
DIN Conformance :
Number of Pins :
12
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Marine, Military
Gender :
FEMALE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mounting Type :
Panel Mount
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
19
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WJ19HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ19HC Overview
D38999/20WJ19HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ19HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ19HC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER