D38999/20WJ19HA
Mfr.Part #
D38999/20WJ19HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
16
In Stock :
16
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
No
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
2001
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
25-19
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Color :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Termination :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
12
Pbfree Code :
Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20WJ19HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WJ19HA Overview
D38999/20WJ19HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ19HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ19HA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER