D38999/20WJ19BN
Mfr.Part #
D38999/20WJ19BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Filter Feature :
No
Note :
Contacts Not Included
HTS Code :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Plastic
19
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Published :
Housing Color :
Flange
Contact Shape :
Circular
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
Unknown
Type :
For Female Sockets
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Size :
12
Datasheets
D38999/20WJ19BN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ19BN Overview
D38999/20WJ19BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ19BN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ19BN Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT