D38999/20WJ19BB
Mfr.Part #
D38999/20WJ19BB
Description
D38999/20WJ19BB
Stock
58
In Stock :
58
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Contact Material :
Copper
Shell Finish :
Cadmium
Contact Size :
12
Contact Shape :
Circular
Radiation Hardening :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Bulk
Mount :
Wall
Shell Size - Insert :
25-19
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Body Material :
Aluminium
Type :
For Female Sockets
Orientation :
B
Total Number of Contacts :
19
Housing Color :
Pbfree Code :
Contact Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
2006
Option :
GENERAL PURPOSE
Length :
32.77mm
REACH SVHC :
Unknown
Depth :
46.4mm
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
Number of Positions :
19
Datasheets
D38999/20WJ19BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ19BB Overview
D38999/20WJ19BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ19BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ19BB Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT