D38999/20WJ19BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ19BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
No
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
Published :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Size :
12
Empty Shell :
yes
Shell Size, MIL :
J
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Body Plating :
Cadmium
Gender :
Receptacle
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
19
Orientation :
A
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
19
Insert Material :
Plastic
Datasheets
D38999/20WJ19BA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ19BA Overview
D38999/20WJ19BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ19BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ19BA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT