D38999/20WJ19AB
Mfr.Part #
D38999/20WJ19AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
B
Type :
For Male Pins
REACH SVHC :
Unknown
IEC Conformance :
No
Length :
32.77mm
Contact Plating :
Gold
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Finish :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
Pbfree Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
Copper
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
Contact Size :
12
Filter Feature :
JESD-609 Code :
e4
Contact Type :
Crimp
Depth :
46.4mm
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
19
Shell Size, MIL :
J
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Gender :
Receptacle
Empty Shell :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
19
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
D38999/20WJ19AB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ19AB Overview
D38999/20WJ19AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ19AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ19AB Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT