D38999/20WJ19AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ19AB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
19
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
19
REACH SVHC :
Unknown
Gender :
Receptacle
Shell Size, MIL :
J
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Olive Drab
Depth :
46.4mm
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
Copper
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Mount :
Flanges, Panel, Wall
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
yes
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
25-19
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
B
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
Radiation Hardening :
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
12
Type :
For Male Pins
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
Length :
32.77mm
Published :
2006
Shell Finish :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
D38999/20WJ19AB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ19AB Overview
D38999/20WJ19AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ19AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ19AB Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT