D38999/20WJ19AA
Mfr.Part #
D38999/20WJ19AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Stock
16
In Stock :
16
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Body/Shell Style :
Receptacle
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
MIL Conformance :
yes
Contact Gender :
Male
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Coupling Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
No
Pbfree Code :
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Size :
J
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
19
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Empty Shell :
yes
Number of Positions :
19
Contact Plating :
Gold
Termination Type :
Crimp
Mixed Contacts :
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Plating :
Cadmium
IEC Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Datasheets
D38999/20WJ19AA
MIL SERIES CONNECTOR Aluminium CABLE AND PANEL 19 Positions
D38999/20WJ19AA Overview
A MIL SERIES CONNECTOR package is included with it.Its mounting type is CABLE AND PANEL.
D38999/20WJ19AA Features
D38999/20WJ19AA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ19AA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT