D38999/20WJ11SN
Mfr.Part #
D38999/20WJ11SN
Description
D38999/20WJ11SN
Stock
3
In Stock :
3
Product Category :
Circular Connector Assemblies
No
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
11
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
25-11
Number of Positions :
11
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
N (Normal)
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
yes
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/20WJ11SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WJ11SN Overview
D38999/20WJ11SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ11SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ11SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER