D38999/20WJ11SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ11SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 11POS CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
11
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
11
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
J
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
Filter Feature :
Additional Feature :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Empty Shell :
IEC Conformance :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Shell Size - Insert :
25-11
Shielding :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
D38999/20WJ11SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WJ11SN Overview
D38999/20WJ11SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ11SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ11SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER