D38999/20WJ11SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ11SN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ11SN
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
Factory Lead Time :
24 Weeks
DIN Conformance :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
11
Backshell Type :
Solid
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
J
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
25-11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
11
Empty Shell :
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pbfree Code :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
D38999/20WJ11SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WJ11SN Overview
D38999/20WJ11SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ11SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ11SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER