D38999/20WJ11SD-LC
Mfr.Part #
D38999/20WJ11SD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
25-11
Contact Size :
20 2 10 Power 9
Number of Positions :
11 (2 + 9 Power)
Shell Size, MIL :
J
Published :
2006
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Contact Plating :
Gold
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Olive Drab
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Contact Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Orientation :
D
Number of Contacts :
11
Connector Type :
Receptacle Housing
Plating :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Cadmium
Shielding :
Shielded
D38999/20WJ11SD-LC Overview
D38999/20WJ11SD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ11SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ11SD-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT