D38999/20WJ11SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ11SC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ11SC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
11
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mixed Contacts :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Filter Feature :
No
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
C
Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
J
Number of Positions :
11
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Pbfree Code :
Mounting Feature :
Flange
HTS Code :
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20WJ11SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ11SC Overview
D38999/20WJ11SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ11SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ11SC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER