D38999/20WJ11SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ11SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
11
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
11
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
J
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
No
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
Orientation :
C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WJ11SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ11SC Overview
D38999/20WJ11SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ11SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ11SC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER