D38999/20WJ11SB
Mfr.Part #
D38999/20WJ11SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
B
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
11
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Non-RoHS Compliant
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Number of Positions :
11
Mixed Contacts :
yes
Pbfree Code :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20WJ11SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WJ11SB Overview
D38999/20WJ11SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ11SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ11SB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER