D38999/20WJ11SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ11SB
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 11POS CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
J
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
B
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum
Empty Shell :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
11
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
IEC Conformance :
No
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Total Number of Contacts :
11
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WJ11SB
Conesys D38999/20WJ11SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WJ11SB Overview
D38999/20WJ11SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ11SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ11SB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER