D38999/20WJ11SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ11SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 11POS CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size, MIL :
J
Orientation :
A
Number of Positions :
11
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
11
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20WJ11SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WJ11SA Overview
D38999/20WJ11SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ11SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ11SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER