D38999/20WJ11SA
Mfr.Part #
D38999/20WJ11SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ11SA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
J
Total Number of Contacts :
11
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Threaded
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel
Color :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
Filter Feature :
Number of Positions :
11
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
24 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
IEC Conformance :
Orientation :
A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20WJ11SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WJ11SA Overview
D38999/20WJ11SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ11SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ11SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER