D38999/20WJ11SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ11SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 2#20 9#10 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Shell Size, MIL :
J
Mixed Contacts :
yes
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
11
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
11
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Empty Shell :
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
Filter Feature :
DIN Conformance :
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Orientation :
A
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20WJ11SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WJ11SA Overview
D38999/20WJ11SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ11SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ11SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER