D38999/20WJ11PN
Mfr.Part #
D38999/20WJ11PN
Description
8D 11C 2#20 9#10 PIN RECP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Total Number of Contacts :
11
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Number of Positions :
11
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
J
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Additional Feature :
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
24 Weeks
DIN Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
yes
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
25-11
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
Datasheets
D38999/20WJ11PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WJ11PN Overview
D38999/20WJ11PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ11PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ11PN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER