D38999/20WJ11PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ11PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
HTS Code :
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
11
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Empty Shell :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
DIN Conformance :
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
11
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Additional Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Pbfree Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
J
Mixed Contacts :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
25-11
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WJ11PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WJ11PN Overview
D38999/20WJ11PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ11PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ11PN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER