D38999/20WJ11PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ11PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
No
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
J
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Backshell Type :
Solid
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
11
Mixed Contacts :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Drab
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
11
Orientation :
E
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20WJ11PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WJ11PE Overview
D38999/20WJ11PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ11PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ11PE Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER