D38999/20WJ11PD-LC
Mfr.Part #
D38999/20WJ11PD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Size :
20 2 10 Power 9
Shell Size, MIL :
J
Shell Size - Insert :
25-11
Note :
Contacts Not Included
Plating :
Crimp
Contact Gender :
Male
Orientation :
D
Number of Positions :
11 (2 + 9 Power)
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Male Pins
Panel Mount
Published :
2014
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Olive Drab
D38999/20WJ11PD-LC Overview
D38999/20WJ11PD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ11PD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ11PD-LC Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT