D38999/20WJ11PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ11PD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ11PD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
Mixed Contacts :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
Orientation :
D
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size, MIL :
J
Number of Positions :
11
Pbfree Code :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
11
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WJ11PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WJ11PD Overview
D38999/20WJ11PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ11PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ11PD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER