D38999/20WJ11PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ11PD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
24 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Total Number of Contacts :
11
Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Empty Shell :
No
DIN Conformance :
No
Pbfree Code :
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
yes
Orientation :
D
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
25-11
Number of Positions :
11
Shell Size, MIL :
J
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20WJ11PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WJ11PD Overview
D38999/20WJ11PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ11PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ11PD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER