D38999/20WJ11PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ11PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
yes
Shell Size, MIL :
J
Factory Lead Time :
24 Weeks
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
11
Empty Shell :
No
Fastening Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Thermoplastic
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
11
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
D
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WJ11PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WJ11PD Overview
D38999/20WJ11PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ11PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ11PD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER