D38999/20WJ11PC
Mfr.Part #
D38999/20WJ11PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ11PC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
J
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Empty Shell :
IEC Conformance :
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
yes
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
HTS Code :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Orientation :
C
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
D38999/20WJ11PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ11PC Overview
D38999/20WJ11PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ11PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ11PC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER