D38999/20WJ11PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ11PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 2#20 9#10 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
11
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
11
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
ECCN Code :
EAR99
Mixed Contacts :
yes
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size, MIL :
J
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
24 Weeks
Color :
Olive Drab
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
C
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Insert Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20WJ11PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ11PC Overview
D38999/20WJ11PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ11PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ11PC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER