D38999/20WJ11PBL
Mfr.Part #
D38999/20WJ11PBL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ11PBL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
B
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Flange
Contact Plating :
Gold
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
J
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Panel Mount
Contact Size :
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/20WJ11PBL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WJ11PB-LC Overview
D38999/20WJ11PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ11PB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ11PB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT