D38999/20WJ11PB-LC
Mfr.Part #
D38999/20WJ11PB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Stock
31
In Stock :
31
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Shell Finish :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
25-11
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Shape :
Circular
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Packaging :
Bulk
Contact Size :
Shielding :
Unshielded
Threaded
Contact Type :
J
Type :
For Male Pins
Contact Plating :
Flange
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WJ11PB-LC Overview
D38999/20WJ11PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ11PB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ11PB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT