D38999/20WJ11PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ11PB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ11PB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size, MIL :
J
Mixed Contacts :
yes
DIN Conformance :
No
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Number of Positions :
11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
24 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
No
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
11
Fastening Type :
Threaded
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Packaging :
Bulk
Orientation :
B
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Pbfree Code :
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
D38999/20WJ11PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WJ11PB Overview
D38999/20WJ11PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ11PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ11PB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER