D38999/20WJ11PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ11PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
11
Factory Lead Time :
24 Weeks
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
11
Shell Material :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
J
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Filter Feature :
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
yes
Orientation :
B
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/20WJ11PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WJ11PB Overview
D38999/20WJ11PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ11PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ11PB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER