D38999/20WJ11BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ11BC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
C
Number of Positions :
11 (2 + 9 Power)
Gender :
FEMALE
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
yes
Published :
Number of Contacts :
11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
J
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Size :
20 2 10 Power 9
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
HTS Code :
Housing Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20WJ11BC
D38999/20WJ11BC Overview
D38999/20WJ11BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ11BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ11BC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT