D38999/20WJ11BC
Mfr.Part #
D38999/20WJ11BC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
FEMALE
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
25-11
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
20 2 10 Power 9
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
11 (2 + 9 Power)
Orientation :
C
Published :
2006
DIN Conformance :
No
Contact Plating :
Gold
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
Number of Contacts :
11
Shell Size, MIL :
J
Type :
For Female Sockets
MIL-DTL-38999
HTS Code :
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/20WJ11BC
D38999/20WJ11BC Overview
D38999/20WJ11BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ11BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ11BC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT