D38999/20WJ11AE
Mfr.Part #
D38999/20WJ11AE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Stock
41
In Stock :
41
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
11 (2 + 9 Power)
Contact Size :
20 2 10 Power 9
Shell Size - Insert :
25-11
Empty Shell :
yes
Orientation :
E
Mounting Feature :
Flange
Number of Contacts :
11
IEC Conformance :
No
Shell Size, MIL :
J
Shielded
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
Contacts Not Included
MIL Conformance :
yes
1 (Unlimited)
HTS Code :
Gold
Pbfree Code :
Shell Material :
Aluminum
Gender :
FEMALE
Type :
For Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/20WJ11AE
D38999/20WJ11AE Overview
D38999/20WJ11AE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ11AE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ11AE Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT