D38999/20WJ11AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ11AD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2014
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
D
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
11 (2 + 9 Power)
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Size :
20 2 10 Power 9
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Cadmium
Number of Contacts :
11
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Male Pins
Pbfree Code :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
25-11
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
J
Filter Feature :
Empty Shell :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Type :
Crimp
Datasheets
D38999/20WJ11AD
D38999/20WJ11AD Overview
D38999/20WJ11AD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ11AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ11AD Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT