D38999/20WJ11AC
Mfr.Part #
D38999/20WJ11AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
J
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Size :
20 2 10 Power 9
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Number of Contacts :
11
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Cadmium
yes
Contact Shape :
Circular
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
11 (2 + 9 Power)
Filter Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
FEMALE
Datasheets
D38999/20WJ11AC
D38999/20WJ11AC Overview
D38999/20WJ11AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ11AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ11AC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT