D38999/20WH55SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH55SN
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Feature :
Self Locking
Published :
2009
JESD-609 Code :
e4
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Length :
33.65mm
DIN Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
H
Applications :
Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
REACH SVHC :
yes
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum
Reach Compliance Code :
not_compliant
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
23-55
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
55
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Depth :
42.9mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Plating :
Cadmium
Filter Feature :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Total Number of Contacts :
55
Datasheets
D38999/20WH55SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WH55SN Overview
D38999/20WH55SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55SN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER