D38999/20WH55SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55SN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Body Plating :
Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Military
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
55
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
23-55
REACH SVHC :
yes
Gender :
Receptacle
Published :
2009
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Backshell Type :
Solid
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
7.5A
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Depth :
42.9mm
Body Material :
Aluminium
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
H
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Self Locking
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Length :
33.65mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Aluminum
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
55
Datasheets
D38999/20WH55SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded