D38999/20WH55SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Receptacle
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
No
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
23-55
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
not_compliant
Orientation :
N (Normal)
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
55
Feature :
Self Locking
Published :
2009
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating (Amps) :
7.5A
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
H
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Depth :
42.9mm
Body Plating :
Cadmium
Mounting Feature :
Flange
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
No
Length :
33.65mm
REACH SVHC :
yes
Mixed Contacts :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
Applications :
Military
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
55
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Datasheets
D38999/20WH55SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WH55SN Overview
D38999/20WH55SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55SN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER