D38999/20WH55SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH55SN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH55SN
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Length :
33.65mm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Reach Compliance Code :
not_compliant
Gender :
Receptacle
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
yes
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Self Locking
Insert Material :
Thermoplastic
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
55
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Applications :
Military
Shell Size - Insert :
23-55
Empty Shell :
JESD-609 Code :
e4
Body Plating :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Size, MIL :
H
Published :
2009
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
55
Depth :
42.9mm
Datasheets
D38999/20WH55SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WH55SN Overview
D38999/20WH55SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55SN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER