D38999/20WH55SN
Mfr.Part #
D38999/20WH55SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
No
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
55
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
55
Shielding :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Olive Drab
Depth :
42.9mm
Termination :
Crimp
Published :
2009
Applications :
Military
Shell Size, MIL :
H
DIN Conformance :
REACH SVHC :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Plating :
Cadmium
Mixed Contacts :
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
23-55
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Gender :
Receptacle
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Feature :
Self Locking
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Length :
33.65mm
Datasheets
D38999/20WH55SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WH55SN Overview
D38999/20WH55SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH55SN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH55SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER